گلدن رتریور

گلدن رتریور

باهوش، زیبا و اجتماعی همچون گلدن رتریور

گلدن رتریور نژادی از سگ است از گونه سگ های ورزشی می باشد.

خلق و خوی گلدن رتریور

این نژاد از سگ ها بسیار باهوش و فرمان پذیر می باشند که این خصوصیت، آنها را مناسب آموزش جهت همکاری و یاری رساندن به انسان های نابینا، ناشنوا و شکارچی کرده است. به آنها می توان آموزش‌های لازم در رابطه با زنده یابی و پیدا کردن مواد مخدر را نیز داد. گلدن رتریور‌ها بسیار مهربان و آرام هستند به همین دلیل یکی از مناسب ترین نژاد ها برای دست آموز شدن می باشند.

گلدن رتریورها از نظر جثه جز سگهای متوسط قرار می گیرند. در ابتدا از این نژاد  سگ ها به عنوان  سگهای شکارچی پرندگان به خصوص اردک بهره گرفته میشد. این سگ ها واقعاً عاشق آب و آب بازی هستند به همین دلیل بدون هیچ واهمهای برای آوردن شکار، به آب می زدند. عمق پوست آنها دارای     لایهای از چربی است، به همین دلیل در مقابل سرما بسیار مقاوم هستند و لایه بیرونی پوست دارای موهای بلند و خوابیده روی بدن است. رنگ موها تلألوی طلایی دارد و به همین دلیل گلدن رتریور نامیده شده است. امروزه گلدن رتریور ها همراهان خوبی برای افراد مسن و معلول و نا شنوا هستند و به دلیل هوش و ذکاوت و توانایی یاد گیری بالا, همراهان بسیار خوبی برای همه افراد هستند.گلدن رتریور ها در خانه سالمندان نیز در حال خدمت و کمک به افراد مسن هستند .

ویژگی های ظاهری و فنوتیپی گلدن رتریور

رنگ آنها از طلایی روشن تا طلایی تیره متغیر است. معمولاً موها بسیار پر حجم و مقاوم در مقابل آب   می‌باشند. رنگ های تمام سفید یا سفید سیاه در روی بدن نشان از ناخالصی حیوان است.

این دسته سگ ها با توجه به مهربانی زیادی که دارند و علاقه بسیارشان به انسان ها، به هیچ وجه نگهبان خوبی نیستند. بسیار باهوش و فرمان‌بردار بوده و با بچه‌ها رابطه فوق العاده ای برقرار می‌کنند. عاشق بازی کردن و وقت گذرانی با صاحبشان هستند و می توانند ساعت ها با او پیاده روی کنند.

شرایط نگهداری

این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب است به شرطی که در طول روز به حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه پر تحرک است و یک حیاط متوسط یا بزرگ می‌تواند مکان مناسبی را برایش فراهم کند.

فعالیت بدنی

گلدن رتریور به فعالیت و ورزش روزانه نیاز دارد و اکثراً علاقه دارد که توپ یا اسباب بازیهای پرتاب شده را باز بیاورد. بنابراین ورزش دادن او چندان سخت نخواهد بود. از فعالیت بدنی روزانه آن اطمینان حاصل کنید و از غذا دادن زیاد خودداری کنید چرا که این نژاد استعداد خوبی در فربه شدن دارد

طول عمر و ارزیابی های مرتبط با سلامت گلدن رتریور

متوسط طول عمر آنها حدود ۱۱ سال می‌باشد. با توجه به اینکه این نژاد از سگ ها می توانند دچار مشکلات ژنتیکی باشند، حتماً در هنگام خرید بایستی گواهی نامه سلامت معتبر خاندان پدری و مادری آنها را بررسی نمود. بارزترین مشکل ژنتیکی آنها، مشکل در مفصل لگنی – رانی می باشد.

از مهمترین بیماری های این سگ های زیبا و با وقار، مبتلا شدن به تومور به خصوص ابتلاء سیستم لنفاوی و سرطان استخوان است که بیش از %۶۰ علت مرگ در آنها می باشد. مشکلات مفاصل لگنی، مفصل زانو،  بیماری‌های چشم مثل آب مروارید، آب سیاه، مشکلات شبکیه، برگشتگی لبه پلک به داخل چشم، مشکلات قلبی، بیماری های پوست مثل آلرژی می باشند.

تغذیه مناسب، پیاده روی کافی و ارتباط مستقیم با صاحب، از مهمترین نکاتی است که در نگهداری گلدن رتریور ها باید مورد توجه قرار گیرد.

در سال ۱۸۰۰ گلدن رتریور در کشور اسکاتلند محبوبیت زیادی داشت.مردم این کشور گلدن رتریور ها را به دلیل استحکام,هوش و قدرتی که در پیدا کردن شکار در اب و خشکی داشتند تحسین می کردند.در اواخر سال ۱۸۰۰ این نژاد به خوبی در شمال امریکا شناخته شد و در سال ۱۹۲۵ به سگی بسیار محبوب تبدیل شد. در اصل مخلوطی از یک نژاد اسکاتلندی و یک نژاد اسپانیایی است که در سال ۱۹۰۳ رسماً به ثبت رسیده است.

نمونه های مختلفی از این نژاد سگ‌ها در دنیا پرورش داده می‌شود که تفاوت های اندکی با هم دارند. نمونه بریتانیایی آن پاهای کوتاه تر و بدنی کوچک تر دارد و سینه آنها پهن است و رنگ کرم طلایی دارند. نمونه آمریکایی دارای مو‌های فشرده بوده و استقامت بسیار بالایی دارند.

مشخصات ظاهری

1-گلدن رتریور سگی باهوش، زیبا و اجتماعی است.

2- دارای جثه متوسط.

3-به رنگ های کرم و طلایی یافت می‌شود.

4-لایه بیرونی پوشش ضد آب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است.

5-دارای سر پهن و عضلانی و دندان های منظم می‌باشد.

6-بینی سیاه دارد .

7-چشم‌های مهربانش به رنگ قهوه‌ای و مشکی می باشد.

8-گوش هایی متوسط، گردنی ماهیچه‌ای،سینه‌ای فراخ و دمی بلند دارد.