گریت دین

گریت دین

قبل از هر چیز باید بدانید که گریت دین سگی بسیار جسور ، باوفا ، با ابهت ، جذاب و بسیار مهربان و اجتماعی است هرچند که تصورات غلطی نیز به همراه این نژاد است . انها عاشقانه کودکان را دوست دارند و از هیچ مهربانی به صاحبشان دریغ نمیکنند .لغب دوم این سگهای عظیم الجثه غول مهربان است و بخوبی مشخص میکند که این نژاد تا چه اندازه صبور و مهربان است .اگر بدنبال یک همدم شجاع و بزرگ در عین حال اجتماعی و مهربان با کودکان میگردید گریت دین یکی از مناسب ترین نژاد ها برای شما است انها از استقامت و قدرت زیادی نیز برخوردار هستند . یکی از صفات منحصر بفرد گریت دین قدرت درک و صبر و حوصله ی بسیار بالای این نژاد است طوری که اگر در خانه کودک ،بیمار یا حیوانات دیگر دارید گریت دین انتخابی مناسب برای شما است انها شادی افرین نیز هستند و به خشنود کردن صاحبشان علاقه ی شدیدی دارند .تصورات غلطی که پشت این نژاد است گاها باعث میشود افراد از تهیه ی این نژاد باشکوه پرهیز کنند . من جمله ی این تصورات اشاره دارد به کند ذهن بودن انها ! گریت دین به هیچ وجه کند ذهن نیست بلکه بسیار باهوش هستند و درک بالایی از دنیای اطرافشان دارد طوری که ممکن است از خوی و هوش این سگهای عظیم و قدرتمند متحیر شوید تربیت این سگها لذت بخش و از قدرت یادگیری بالایی برخوردار است .نکته ی جالب اینجاست که انها دوست دارند زمانی از روز را به استراحت و ارامش بپردازند مخصوصا وقتی در خانه باشند و این خصلت ارام بودنش باعث شده است که برای اکثر خانواده ها با شرایط متفاوت ،مناسب باشند .

از دیگر تصورات غلط برای این نژاد ترسو بودن او است .عموما تصور بر این است که این نژاد سگ گارد نیست چون ترسو است،باید به خاطر بسپارید گریت دین نه تنها ترسو نیست بلکه بخوبی میداند که چگونه افراد را بترساند .این نژاد تنها زمانی که نیاز باشد بسیار تهدید امیز و جدی میشود انوقت کسی جرئت ندارد که این سگ را ترسو خطاب کند ،البته میتواند لقب ترسناک را بکار ببرد .در چهره ی یک گریت دین خوب میتوانید وقار ،شکوه ، ابهت را ببنید . انها در مقابل صاحب بسیار فروتن و با ادب هستند و هرگز دوست ندارند برخلاف میل صاحبشان عمل کنند ،تربیت انها کمی صبر و حوصله میخواهد اما قطعا لذت بخش خواهد بود .شما انها را میتوانید براحتی در اپارتمان نگه دارید به شرطی که روزانه ورزش و فعالیت داشته باشند بنابراین اگر مکان نگه داری انها دارای حیاط بزرگ باشد بسیار مناسب و ایده ال برای نگهداری از گریت دین است انها عاشق تک تک اعضای خانواده هستند و قدرت برقراری ارتباط بسیار قوی دارند از طرفی دوست دارند که عضوی از خانواده شناخته شوند تا به بهترین نحو با اعضای خانواده ارتباط برقرار کنند .ورزش برای این نژاد بسیار ضروری است .رفتار انها و طریقه ی برقراری ارتباط انها به حدی شگفت اور است که یکی از قابل اعتماد ترین نژاد ها شناخته شده است ،پس بدین معناست که میتوانید براحتی به گریت دین خود اعتماد کنید .اموزش این نژاد باید از دوران تولگی اغاز شود و باید بیاموزد که شما رئیس او هستید ،این یک رفتار غریزی در تمام سگ ها هست و انها برای پیروی از قوانین و دستورات صاحب حتما باید دوران الفا پذیری را با موفقیت پشت سر بگذارند و به صاحب و دیگر افراد احترام بگذارند .گریت دینی که بخوبی تربیت و اجتماعی شده باشد هرگز رفتار های غلط از او سر نمیزند و از صاحبش پیروی میکند .هر چند گریت دین هم مانند هر سگ دیگر اگر بخوبی تربیت و اجتماعی نشود سرکش و غیرقابل کنترل میشود .تربیت انها باید از دوران تولگی اغاز شود . رابطه ی انها با کودکان عالی است و یکی از مناسب ترین نژاد ها برای کودکان هستند .اما به ظرطی که بخوبی اجتماعی شده باشند و با کودکان بزرگ شده باشند ،البته وزن زیاد و جثه ی بزرگ انها را کمی برای کودکان کم سن خطرناک میکند برای همین این نژاد در مقابل کودکان کم سن و سال باید تحت نظارت صاحبش باشد.

خلق و خوی سگ گریت دین

سگ گریت دین اصیل یکی از بهترین نژادهای سگ برای شما خواهد بود و شما صاحب یک سگ خانگی باوقار، شیرین، خون گرم، جسور و شجاع هستید که عاشق بازی کردن با کودکان شماست و همیشه دارای رفتاری بسیار دوستانه است.  او همیشه با خانواده است و مردم را چه غریبه و چه کودکان، دوست دارد تا زمانی که حس کند شما نیاز به حمایت دارید، در آن زمان با یک محافظ درنده و تندخو مواجه می‌شوید.

سگ های گریت دین وقتی جوان‌اند خیلی سریع و آسان اجتماعی می‌شوند و دوستی خود را با درآوردن صدا، علامت، حرکات خاصی نشان می‌دهند پس بهتر است از زمان توله‌گی آموزش ببینند و در پارک و اطراف خانه گشت بزنند تا مهارت اجتماعی خود را حفظ کنند. سگ گریت دین همانند سایرین به پیاده روی روزانه نیازمند است ولی نباید او را بیش از حد تمرین بدهید. سگ گریت دین برای زندگی در خانه مناسب است اما نه در آپارتمان‌های کوچک زیرا با همه چیز برخورد خواهد کرد پس در صورت امکان او را تمام روز تنها نگذارید.

توصیه ویژه : گریت دین ها ممکن است در زمستان به راحتی سرما بخورند پس بهتر است برای آنها یک  کاور گرم تهیه کنید.

شرایط نگهداری

می توان این نژاد را در آپارتمان نگهداری کرد به شرط آنکه اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز به آن داده شود. اصولاً یک حیاط بزرگ می تواند مکان مناسبی را برای زندگی آن فراهم نماید.

مراقبت از گریت دین

نیاز های ورزشی گریت دین با پیاده روی . بازی های روزانه رفع میشود.گریت دین باوجود ظاهر محکم و ترسناکی که دارد مناسب نگهداری در فضای غیر خانه نیست ،این سگها نباید حتی در حیاط نیز تنها رها شوند ،انها دوست دارند نصف روز در خانه باشند و در انجا به استراحت بپردازند .مراقبت از پوشش این سگها بسیار اسان است .باید هرچند وقت یکبار توسط دامپزشک چک شوند تا از وضعییت سلامتی انها اگاه باشید .

این سگها بسیار حساس هستند و باید در محیطی سالم و تمیز نگهداری شوند در ضمن ناخن های این نژاد باید تمیز و سالم باشند.همچنین باید دارای رژیم غذایی و تغذیه ی خاص باشند نه هر نوع رژیم و تغذیه ای که برای سگهای دیگر استفاده میشود .همچنین نسل کشی از انها باید اصولی و حرفه ای باشد ،هر گریت دین باید با رنگ که از نظر ژنوتیپ با هم همخوانی دارند جفت بخورد تا حاصل توله ای با رنگ مطلوب باشد.

طول عمر گریت دین

بطور متوسط زیر 10 سال عمر می کند اما بعضی از آنها می توانند تا سنین 12-13 سالگی زندگی کنند.

آراستن گریت دین

موی کوتاه آن برای آراستن مناسب می باشد. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد. برس زدن روزانه کافی است. از آنجایی که شستن این سگ غول پیکر دشوار می باشد ، بنابر این می توان او را فقط در مواقع ضروری استحمام کرد. ناخن هایش را بطور منظم کوتاه کنید.

گریت دین احتیاج به تمرین روزانه آرام دارد

راهپیمائی روزانه به همراه آموزش را دوست دارد. زندگی در بیرون از خانه را دوست ندارد و بهترین مکان مناسب برای آن فضائی بین داخل و خارج از خانه میباشد مکانی که فضای کافی داشته باشد. احتیاج به زیر اندازی نرم داشته ولی پوست و موهای آن احتیاج به رسیدگی خاصی ندارند.

گریت دین اصالت ، نجابت ، نیرو و ذکاوت را با هم دارد و چنانچه تعلیم آن به روش صحیح صورت گیرد سگی مطیع و آرام تربیت خواهد شد. امروزه در اکثر نقاط جهان به عنوان همراه انسان نگهداری میشود. گریت دین ترجیح می دهد که همیشه در اطراف انسان باشد و بجز در شرایط خاص کم پارس می کند.

1-دای جثه ای بزرگ.قوی.عضلانی.زیبا و سلطنتی است.

2-دارای سری مستطیلی شکل .گوش هایی افراشته متناسب با اندازه سر.

3-بینی کاملاسیاه رنگ گردنی طویل که به سمت کتف پهن می شود.

4-سینه ای پهن و عضلانی.

5-دست ها و پاهای عضلانی.پنجه هایی گرد. موهایی کوتاه و ضخیم و متراکم در رنگ های سیاه.سفید.ابی.حنایی.بلوطی که هم به صورت تک رنگ و هم خال داردیده می شود.

وزن و ارتفاع گریت دین

وزن سگ گریت دین در نرها54-90 و در ماده ها 45-54 کیلوگرم است.

درنرها ارتفاع قد76-86 سانتی متر و در ماده ها 71-81 سانتی متر است.

به طور کلی نباید وزن ان ها کتر از 30 کیلو گرم  داشته باشند.