کن کورسو

کن کورسو

خلق و خوی کن کورسو

بسیار با وفا، مشتاق به جلب رضایت صاحب خود و در اطراف خانه آرام می باشد. کن کورسو بسیار باهوش و بسیار آموزش پذیر است. فعال و خوش خلق. دیدبان و نگهبانی بی همتا است. کن کورسو ایتالیانو با کودکان خانواده رفتاری مهربان دارد. مطیع و فرمانبردار بسیار با محبت نسبت به صاحب خود. آنها سگهایی مدافع ولی آرامند. کن کورسو خلق و خویی ثابت دارد که او را تبدیل به دیدبان و نگهبانی عالی می کند. هرگز خانواده اش را ترک نمی کند. اگر در موقعیت خطرناکی قرار بگیرد به مهاجمی مدافع برای خانه، صاحب و قلمروش تبدیل خواهد شد.

کن کورسو سگ جنگجو نیست وبه عنوان سگ کار پرورش یافته است. جنگ سگ کن کورسو نیست که جنگ را با سایر سگها شروع کند اما هرگز به سایرین اجازه تهاجم نخواهد داد. کن کورسو در صورتی که در تولگی به خوبی آموزش نبیند و یا خود را در مقام بالاتر از انسان (بحث آلفا پذیری) بداند نسبت به افرار ناآشنا و سایر سگها رفتاری تهاجمی پیدا می کند. باید به خوبی در تولگی آموزش ببیند، تا فرمانبردار و اجتماعی شود. اگر کن کورسو صاحبی خونسرد، آرام و در عین حال محکم داشته باشد تا بایدها و نبایدها را به وی به خوبی آموزش دهد تبدیل به همراهی بسیار عالی خواهد شد. با افراد خانواده رفتاری فوق العاده دارد. کن کورسو اگر آموزش صحیح دیده باشد در حضور صاحبش با غریبه ها تند برخورد نمی کند. باید به خوبی با تمام اعضای خانواده آشنا باشد. گوشهای کن کورسو را از گذشته می بریدند تا در مبارزه با گرگها جهت محافظ از گله بهتر عمل کند (زیرا گوش بلند می تواند در هنگام جنگیدن توسط گرگ کنده شود). گوشهای کن کورسو نسبت به سایر قسمتهای بدن حساس ترند.

طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

مراقبت از نژاد کن کورسو

این نژاد کار نیاز به مقدار زیادی فعالیت بدنی دارد یک پیاده روی سریع صبح و عصر، هر روز. اگر شما دوچرخه سواری را دوست دارید، یک همراه خوب برای شما در دوچرخه سواری است.

سیستم عضلانی کن کورسو به طور کامل تا ۱۸ ماهگی رشد میکند، بنابراین تا این سن باید پیاده روی های کوتاه و کند تری داشته باشد برای کمک به سوزاندن انرژی توله کن کورسو.

برای تحریک روانی، بهتر است کن کورسو را با یک کار( گله داری ) یا ورزش سرگرم کنید، با این روش ترفندهای یادگیری، تمرین مهارت های اطاعت، را به او آموزش دهید صرف حداقل ۲۰ دقیقه در روز برای این نوع فعالیت ها کافی است.

کن کورسو نیاز به یک حیاط محصور شده برای انجام فعالیت دارد. کن کورسو بدلیل جثه بزرگ هزینه های بیشتری نسبت به سگ های کوچک دارد مثلا برای عقیم کردن، یا اگر سگ نیاز به جراحی داشته باشد و غیره.

تغذیه نژاد کن کورسو

مقدار توصیه شده روزانه: ۴ تا ۵ پیمانه مواد غذایی خشک با کیفیت بالا، در روز میباشد.

توجه: میزان غذای سگ بالغ بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن ومیزان فعالیت او دارد. اگر شما از اضافه وزن سگ خود مطمئن نیستید میتوانید با اندازه گیری مواد غذایی و تغذیه دو بار در روز، سگ خود را در شرایط ایده آل نگه دارید. اول به سگ خود نگاه کنید شما باید قادر به دیدن کمر او باشید. دست خود را درکمر او، در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان به سمت پایین بدون فشار زیاد، لمس کنید. شما باید قادر به احساس دنده های او باشید در این حالت سگ شما شرایط بدنی خوبی دارد. در صورت اضافه وزن، نیاز به مواد غذایی کمتر و ورزش بیشتر دارد.

نکات برجسته نژاد کن کورسو

موهای کوتاه کورسو در سایه سیاه و سفید است، در نور، تاریک و خاکستری. سایه های نور و تاریک حنایی و قرمز است. هر یک از این رنگ ها ممکن است یک الگوی راه راه باشد.

گوش کن کورسو ممکن است در هنگام جنگ کنده شود.

کن کورسو سگ کار که نیاز به مقدار زیادی از تحرک ذهنی و فیزیکی است.

کن کورسو سگ نمایشی نیست، اما آنها از همنشینی با ادم ها لذت میبرند.

کن کورسو “برای کسانی که سگ برای اولین بار میگیرند” خوب است. او نیاز به مقدار زیادی آموزش و ورزش دارد

میزان سازگاری نژاد کن کورسوبا کودکان و حیوانات خانگی دیگر

نژاد کن کورسو اگر به درستی آموزش دیده و اجتماعی شود، به یک کورسو دوست داشتنی و محفاظ کودکان تبدیل می شود

کودکان باید چگونگی رفتار با سگ را آموزش ببینند نظارت بر هر نوع فعل و انفعالات بین سگ ها و کودکان خردسال باید صورت بگیرد تا مانع هر گونه گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم شوید.

کورسو ممکن است همراه با سگ های دیگرو گربه به عنوان طعمه رفتار کند و آنها را بکشد. کورسو باید از سنین پایین یاد بگیرند که در حضور دیگر سگ ها آرام باشد. اگر شما یک سگ دوم میخواهید بگیرید، از هر نژادی، بهتر است جنس مخالف باشد.

محل نگهداری نژاد کن کورسو

نگهداری کن کورسو در آپارتمان مناسب است اگر به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد. اگر در حیاط نگهداری می شود باید سایه بانی داشته باشد.

کن کورسو نیاز به فعالیت بدنی زیاد دارد. همراه خوبی برای دویدن است که باید هر چند روز آنرا برای پیاده روی طولانی ببرید.

سگهای کن کورسو در ایتالیا پرورش داده شد و گفته می شود از سگ های جنگ روم بوده است. او نسبت به پسر عموی خود بولداگ آرامتر است و وابسته به شهر ناپل بولدوگ است.

زمانی که کشاورزی مکانیزه تر شد وکورسو رو به انقراض رفت، اما درسال ۱۹۷۰ کورسو دوباره پرورش یافت.

مردی به نام مایکل، کورسو را به ایالات متحده در سال ۱۹۸۸ وارد کرد، در سال ۱۹۹۳ به رسمیت شناخته شد.

کن کورسو می تواند یک سگ خانواده بسیار عالی شود که حالت تهاجمی نداشته باشد، اما اگر درست اجتماعی نشود به سگ مهاجم و خطرناکی تبدیل می شود.

کن کورسو مطیع و با محبت نسبت به خانواده خود است، از جمله او باید از سنین پایین آموزش ببیند تا بخوبی اجتماعی شود.

کورسو بسیار با هوش است و غریزه ریاست طلبی دارد. او شما را تست میکند تا ببینید تا چه حد او می تواند ریاست کند. این مهم است که او قوانین را از همان ابتدا بداند و اطاعت کند.

کن کورسو به لحن صدا بسیار حساس است و به خوبی به ستایش و پاداش پاسخ میدهد. باید آموزش آرام و بدور از هر گونه عصبانیت و هیاهویی باشد.

اگر اجازه دهید کورسو مدتی تنها بماند به اعتماد به نفس حیوان کمک میکند.

مانند هر سگ، کورسو نیاز به اجتماعی شدن در تولگی – قرار گرفتن در معرض بسیاری از افراد مختلف، مناظر، صداها و تجارب – دارد . اجتماعی شدن کمک می کند تا به یک سگ خوب، نترس از غریبه ها، کودکان، حیوانات دیگرتبدیل شود.

با توجه به استاندارد نژاد ایتالیایی، کورسو باید فقط در هنگام تهدید واقعی واکنش نشان دهد.

مشخصات ظاهری

1کن کورسو جثه متوسط، هیکل تنومند و محکم، قدرتمند با عضلاتی کشیده دارد.

2- این نژاد طول بدنش بلندتر از ارتفاع آن است.

3- دارای سینه فراخ، عضلات پهن و عمیق می باشد.

4- عرض عضلات باید تقریباً برابر با طول آنها باشد.

5-عمق عضلات بیش از ۵۰% می باشد.

6-بعلت داشتن بدن عضلانی، صورت کِین کورسو گرد و پر بنظر می رسد.

7-مجرای بینی (پوزه) تقریباً صاف می باشد.

8-لبهای بالا، فک پائین را پوشش می دهد. نقطه پیشانی کاملاً مشهود و پوزه را از جمجمه جدا کرده است.

9-گردن قوسی ملایم دارد، بیضی شکل، عضلانی و بسیار قوی. بدن قدرتمند، عضلانی و متراکم دارد.

پوست زمخ اما بدون چروک

پوست زمخت، گردن بدون غبغب سر بدون چین و چروک، ناخنها تیره رنگ دارد و دارای موهای کوتاه براق، چسبیده و سخت است. در فصل زمستان پوشش بدن او ضخیم تر میشود. اندازه تار موها بین ۲ تا ۲.۵ سانتی متر می باشد و درقسمتهایی از گردن و دم این اندازه به ۳ سانتی متر نیز می رسد اما بدون موج. موهای روی پوزه بسیار کوتاه نهایتاً ۱ تا ۱.۵ سانتی متر می باشند.

رنگهای مشکی، طوسی، قهوه ای روشن و تیره، ترکیب طوسی و قهوه ای و ببری دیده می شود. بعضا دارای خال سفید بر روی سینه نوک انگشتان و برروی پوزه می باشد.

وزن و اندازه نژاد کین کورسو

وزن در نرها: (۵۰-۴۵) کیلوگرم، درماده ها: (۴۵-۴۰) کیلوگرم

قد در نرها: (۶۸-۶۴) سانتی متر، در ماده ها: (۶۴-۶۰) سانتی متر