چائو چائو

chow-chow

سگ ها جز بهترین حیوانات خانگی می باشند که در دنیا طرفدارن فراوانی دارند.یکی از این حیوانات دوست داشتنی سگی با نژاد چائو چائو می باشد.

خلق و خوی چائو چائو

چائو چائو سگی است که به خوبی تربیت می شود. با بچه ها بسیار خوب هستند. اگر از گربه یا حیوان خانگی دیگری نگهداری میکنید بهتر است که زمانی که آنها جوان هستند آنها را به خانه بیاورید. آنها هنگامی که جوان هستند کاملا اجتماعی هستند. آنها نیاز به آموزش دارند، با این حال هم برای توله سگ  وهم برای سگ بالغ باید مجموعه ای از قوانین را به آنها آموزش داد. این نژاد بسیار غالب است و نیاز به یک صاحب مسلط دارد. صاحب این نژاد از سگ باید یک فرد آرام باشد که به طور طبیعی محکم، با اعتماد به نفس، و سازگار است. با این خصوصیات میتوان به راحتی چوچو را کنترل کرد. گاهی اوقات حالت تدافعی دارد. سلطه گر، جدی و مستقل است.

مشکلات احتمالی زمانی بوجود می آیند که صاحب سگ نداند چگونه باید با آنها برخورد کند. اگر شما اجازه دهید این سگ به این باور برسد که رئیس خانه است، این سگ به موجودی خیره سر و محافظ تبدیل خواهد شد. هنگامی که یک چوچو به این باور برسد که حاکم انسان است او ممکن است رفتاری پرخاشگرانه در ارتباط با سایر انسانهای مرتبط با صاحبش داشته باشد. آنها نسبت به صاحب خودشان بسیار وفادار هستند. به گفته اغلب صاحبان این نژاد آنها براحتی میتوانند کلاهبرداری را یاد بگیرند. آنها اشتیاق زیادی به یادگیری دارند. بعضی ها معتقدند که نوع مو کوتاه آن فعالتر و باهوش تر از نوع مو بلند است.

خصوصیات رفتاری چائو چائو

وفادار، بدون بوی بدن، که می تواند سگ نگهبان خوبی هم باشد و باید با آن رفتار مهربان و آرام داشت.

 

شرایط نگهداری چائو چائو

برای زندگی در آپارتمان مناسب می باشد، به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. چائو چائو در داخل خانه آرام است اما نسبت به حرارت و گرما حساسیت دارد. به هر حال برای محیط بیرون از خانه مناسب می باشد و یک حیاط کوچک ایده آل است.

ورزش

چائو چائو اصولاً سگ تنبلی است اما مقداری فعالیت روزمره آن را از چاق شدن بازمی دارد. نیاز به پیاده روی روزانه دارد.

به طور کلی

سگ‌های نژاد چائوچائو با قیافۀ بامزه‌شان، مثل یک گربه، شخصیت مغرور و مستقلی دارند. آن‌ها اغلب منزوی و گوشه‌گیرند و خیلی باحوصله نیستند. برای همین اگر سگی بغلی و نازنازی می‌خواهید، این نژاد انتخاب مناسبی برای شما نیست.

چائو چائو یکی از نژادهای بسيار قديمي سگ، از خانواده اشپيتز هاست. از جمله مهم ترین دلایل معروف بودن این نژاد زبان آبی مشکی و پاهای عقبی صاف اوست. اين نژاد 2000 سال قبل در چين پرورش يافته است. هرگز نمی توانید از این نژاد سگی را بیابید که دارای رنگ پوشش دو رنگ باشد.

چائو چائو سگی بسیار تنومند و دارای جمجمعه ای کوچک.پهن.مثلثی و گوش هایی گرد و ایستاده و دارای دماغی مشکی می باشد.سگ چائو چائو با پوشش بسیار متراکم و دوگانه نرم و خشن خود شناخته می شود.یال انها دارای خزی خشن است که ظاهری پرخاشگر برای انها می سازد و به رنگ های قرمز.ابی.دارچینی و حنایی و کرمی وجود دارد البته  این تنوع رنگی در همه ی کشور های پیدا نمی شود.باید توجه داشت پوشش خال دار و رنگارنگ خارج از استادارد ایین نژاد است و برای حفظ شرایط ایداه آل 3-2 بار شانه کشیدن در هفته است.

چشم های سگ سگ چائو چائو بادامی شکل و عمقی اند و همین امر دامنه دید انهارا تا حدودی محدود میکند.پس بهتر است روبه روی اهنا علامت بدهید.این سگ با زبان بنفش/ابی/-مشکی منحصربه فرد خود و پاهای صاف و ایستاده اش که نتیجه ان راه رفتن بسیار باشکوه است.شناخته می شود.این رنگ ابی در لب ها و حفره دهانی  این نژاد نیز دهده می شود در صورتی که بقیه سگ ها حفره دهانی مشکی و یا بی رنگ دارند.یک از ویگی های منحصر به فرد انه ای دم فرفری است که به سمت پشت ان ها خم می شود.

اندازه و وزن

وزن در نرها: 20-32 کیلوگرم

وزن در ماده ها: 20-32 کیلوگرم

ارتفاع در نرها: 46-56 سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها: 46-56 سانتیمتر

باید به طور روزانه موهایش شانه شود تا ظاهر خوب خود را حفظ کند. ریزش موی فصلی در این نژاد زیاد است که در آن زمان به شانه زدن بیشتر و مراقبت بیشتری نیاز دارد. در صورت لزوم میتوان از شامپوی خشک استفاده کرد.