روت وایلر

روت

روت وایلر سگی بسیار قوی و مهربان است که اصالتی آلمانی دارد. از این نژاد در گذشته برای کشیدن بار استفاده می‌شده است و امروزه می‌توان تاثیر آن را در قفسه سینه و بدن عضلانی آن‌ها مشاهده کرد. هنگامی که روتوایلر حرکت می‌کند قدرت خود را به نمایش می‌گذارد و با نگاه کردن به چشم‌های او می‌توان هوش، آمادگی و نترس بودن او را مشاهده کرد

روتوایلری که به خوبی تربیت شده باشد، آرام و مطمئن است. این نژاد معمولا نسبت به افراد غریبه کمی گوشه گیر هستند با این حال نباید این اخلاق او را با ترس اشتباه گرفت. روتوایلر هنگامی که به افراد یا موقعیت‌های جدید روبرو می‌شود، رفتار صبر و مشاهده را در پیش می‌گیرد. هنگامی که همه خصوصیات شخصیتی او به درستی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، سگی نگهبان را به نمایش می‌گذارند که نه تنها در ارتش و پلیس موفق بوده، بلکه یک دوست خوب برای خانواده و محافظ آنان است

روتوایلرها به طور ذاتی به خانواده خود بسیار اهمیت می‌دهند و در صورتی که برای محافظت از آنان وارد لاک دفاعی شوند، می‌توانند برای عامل مزاحم خطری جدی به شمار آیند.

شخصیت روت وایلر

یک روتوایلر ایده‌آل: آرام، دارای اعتماد به نفس و شجاع است. سردی خاص خود را دارد و به سرعت و بدون تردید با افراد دوست نخواهد شد. در عوض، او صبر کرده و موقعیت و افراد را بررسی می‌کند. در کنار افراد خانواده بسیار مهربان است و معمولا در اطراف خانه آن‌ها را دنبال می‌کند. او به طور ذاتی نسبت به خانواده و املاک خود حس محافظت دارد با این حال هیچگاه نباید نسبت به دیگر افراد خشونت بدون دلیل داشته باشد. روتوایلر بسیار باهوش است و قابلت تطابق با شرایط مختلفی را دارد. در رفتار جنس نر و ماده تفاوت‌هایی وجود دارد.

 

توله سگ‌هایی که فطرت خوبی دارند معمولا کنجکاو و در حال بازی هستند و مشکلی با افراد یا نگهداشته شدن توسط آنان ندارند. هنگام انتخاب حتما سعی کنید میانه رو باشید. نه سگی را انتخاب کنید که به سگ‌های دیگر زور می‌گوید و نه سگی که در گوشه‌ای مخفی شده است. مانند هر سگ دیگری، روتوایلرها نیز نیاز به روابط اجتماعی مناسب – تماس با افراد مختلف، صداها، منظره‌ها و ایجاد تجربه‌های مختلف – از سنین پایین دارند. اجتماعی شدن مناسب، باعث خواهد شد که روتوایلر در نهایت به حیوانی مناسب تبدیل شود.

نگهداری

برای روتوایلرها اهمیت زیادی دارد که در خانه و با خانواده خود زندگی کنند. در صورتی که همیشه در حیاط باشند پس از مدتی خسته، تخریب کننده و پرخاشگر خواهند شد. با این که جثه بزرگی دارند، معمولا در خانه فعالیت زیادی ندارند. از آن جایی که او می‌تواند نسبت به سگ‌های دیگر و غریبه‌ها پرخاشگر باشد، نباید راهی به خارج از خانه و حیاط پیدا کند. همچنین استفاده از علائم هشدار در نزدیکی حیاط لازم است تا افراد بدون همراهی وارد محوطه روتوایلر نشوند. انرژی این نژاد بین سگ‌های مختلف بسیار متفاوت است. بنابراین هنگام قبول سرپرستی این موضوع را مد نظر قرار دهید. روتوایلرهایی که انرژی متوسط دارند معمولا در روز به چند پیاده روی با مدت زمان ۱۰ – ۲۰ دقیقه راضی می‌شوند. این نژاد از بازی با توپ‌ها و پیاده روی لذت زیای می‌برد.

اگر در خارج از خانه روتوایلر را به حمام می‌برید باید هوا به اندازه‌ای گرم باشد که شما بدون دستکش یا کت، بتوانید به راحتی سرمای هوا را تحمل کنید. اگر تحمل هوا بدون تجهیزات امکان پذیر نیست، پس بهتر است که در مکان دیگری حیوان خود را حمام کنید. در هفته ۲ تا ۳ بار دندان‌های او را مسواک بزنید تا رسوب و باکتری‌های ایجاد شده را پاک کنید. در صورتی که می‌خواهید جلوی بوی دهان او یا مشکلات لثه را بگیرید، مسواک زدن روزانه پیشنهاد می‌شود. اگر از زمانی که روتوایلر بسیار جوان است عادت مسواک را در او ایجاد کنید، در آینده نیز مشکلات کمتری برایتان پیش خواهد آمد. همچنین توجه ویژه‌ای به پنجه‌های او داشته باشید.

کودکان و دیگر حیوانات

روت وایلر معمولا کودکان را دوست دارد، به خصوص هنگامی که با آنان بزرگ شده باشد. هنگامی که روتوایلرها اطراف کودکان هستند باید به خوبی روی رفتارشان نظارت شود چرا که آن‌ها حیواناتی بزرگ و بسیار قوی هستند. آنان برای خانه‌هایی که کودکانشان سن پایینی ندارند و درک مناسبی از رفتار با سگ دارند، مناسب‌تر هستند.

هنگامی که کودک شما دوستان خود را به خانه آورده است، نظارت شما روی رفتار سگ باید دو چندان شود. روتوایلر ممکن است توسط صدا یا رفتارهای خشن کودکان ناراحت شده و سعی بر متوقف کردن آنان کند. همیشه به کودکان نحوه تعامل با سگ را یاد بدهید. به آنان آموزش دهید که هیچگاه هنگامی که سگ خواب یا در حال غذا خوردن است مزاحم او نشوند. معمولا هنگامی که روتوایلر با سگ‌ها یا گربه‌های دیگر بزرگ شده است، به خوبی با آنان کنار می‌آید. با این حال نسبت به سگ‌ها و حیوانات تازه وارد ممکن است رفتاری نامناسب داشته باشند. با آموزش مناسب و راهنمایی‌های شما، روتوایلرها با این موضوعات به خوبی کنار می‌آیند.

نژاد سگ روت وایلر (Rottweiler) در ایام قدیم مورد توجه صاحبان گله قرار گرفته و حتی به سگ پلیس گله نیز معروف بود زیرا آنها علاوه بر اینکه روز ها باید مراقب گله بودند شب ها نیز پاسبانی از گله را در مقابل راهزنان بر عهده می گرفتند. ولی از سال 1900 بدلیل صفات ممتازش مورد توجه پلیس قرار گرفت و بعنوان سگ نگهبان اهمیت پیدا کرد. این نژاد دارای گردنی قوی با سری پهن و گوشهای کوچک سیاه رنگ است و با وجود سنگین بودن بسیار چابک و سریع است. روت ویلر ذاتا حیوان خشنی نیست ولی با این همه در مقابل دشمن بسیار خطرناک است. این حیوان حافظه ای بسیارقوی دارد و تعلیماتی که آموخته هیچ موقع فراموش نمی کند علاوه براین وی بسیار مطیع و وقت شناس بوده وتربیتش آسان می باشد.

نرها معمولا ساکت‌تر هستند و دائما اطراف خود را برای وجود خطرهای احتمالی بررسی می‌کنند. کنترل ماده ها کمی آسان‌تر می‌باشد و ممکن است مهربان‌تر به نظر بیایند.

هر دو جنس توانایی یادگیری بالایی دارند اما ممکن است کمی لجوج به نظر برسند. روتوایلرها نیاز به رفتاری محکم و قاطع (اما نه تند و زننده) دارند. این نژاد برای افرادی که نمی‌توانند قاطع باشند یا زمان کافی برای آموزش و سرپرستی آنان ندارند، مناسب نیست. به دست آوردن احترام روتوایلر نیازمند تذکرهای دائم برای رفتار نامناسب و مشخص کردن مرزها است. ذات او تحت تاثیر فاکتورهای زیادی مانند: وراثت، آموزش و اجتماع قرار خواهد گرفت.

اندازه

نرها معمولا قدی حدود ۶۰ – ۷۰ سانتی متر و وزنی حدود ۴۵ – ۶۰ کیلوگرم دارند. ماده‌ها معمولا حدود ۵۵ – ۶۳ سانتی‌متر قد و وزنی حدود ۴۰ – ۵۰ کیلوگرم دارند.