دوبرمن

d6

نژاد سگ‌ها متفاوت است و آن دسته از افرادی که علاقه‌مند به نگهداری از سگ‌ها هستند حتما نام این نژاد سگ را شنیده‌اند. دوبرمن یکی از نژاد‌هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. اگر به منظور نگهبانی و دیده‌بانی استفاده شود بهترین نتیجه را خواهد داشت. این سگ بسیار باهوش نسبت به صاحب خود فرمانبردار است. در ادامه این مطلب  به طور کامل به بررسی این نژاد از سگ می پردازیم.

سگ های دوبرمن به هیچ وجه بدون دلیل و منطق تهاجمی نخواهند بود. دوبرمن دوست دارد که دائما مشغول انجام فعالیت‌های ذهنی و جسمی باشد.

 

او خیلی زود یاد می‌گیرد و آموزش دادنش آسان است. البته این سرعت بالا در یادگیری، برای شما تبدیل به چالش خواهد شد، زیرا همیشه باید چیزهای جدید و جالبی را به او یاد بدهید. سگ دوبرمن می‌تواند کارهایی را که به نظر خودش درست است انجام دهد، البته این سگ بطور کلی خودسر و لجوج نیست. بخصوص اگر به خوبی از پس هدایتش بر بیایید و روابط خوب و پایداری با او ایجاد کنید. جالب است بدانید که دوبرمن کمی دیر بزرگ خواهد شد.

 

 

سگ دوبرمن با کودکان و سایر حیوانات خانگی چه رفتاری دارد؟

اگر سگ دوبرمن شما به خوبی پرورش یافته باشد، سگ بی‌نظیری برای خانواده شما خواهد بود. دوبرمن قابل اعتماد است و از کودکان در خانواده خود – البته در صورتی که بخوبی اجتماعی و تربیت شده باشد – محافظت می‌کند. کودکان باید با سگ شما رفتار خوبی داشته باشند و این رفتار خوب از طرف دوبرمن هم بی‌پاسخ نخواهد ماند.

اما تحت هر شرایطی، وقتی سگ‌ها کنار کودکان هستند، باید تحت نظر بزرگترها باشند. به کودکان خود آموزش بدهید که چگونه سگ شما را لمس کنند و همیشه تعاملات بین دوبرمن و فرزند خود را تحت نظر داشته باشید تا از گاز گرفتگی یا کشیدن گوش و دم جلوگیری کنید. به کودک خود بیاموزید که وقتی سگ شما در حال غذا خوردن است، هیچ‌گاه نزدیکش نشود و غذایش را نگیرد. از شما خواهش می‌کنیم که به هیچ وجه، هیچ سگی را با کودک خود تنها نگذارید. در واقع تا سن 3 الی 4 سالگی، همچنان مانند یک توله رفتار خواهد کرد.

البته لازم به ذکر است که ویژگی‌ها و خصوصیات یک سگ بطور کلی، به ویژگی‌های نژادی، آموزش و اجتماعی شدن آن سگ بستگی دارد. توله سگ‌هایی که خلق و خوی خوبی دارند، معمولا کنجکاو و اهل بازی هستند و از اینکه در آغوش انسان‌ها قرار بگیرند، لذت می‌برند. در انتخاب توله دوبرمن خود، سعی کنید حد وسط را انتخاب کنید، نه توله‌ای که بیش فعال است و نه توله‌ای که به شدت گوشه گیری می‌کند.

سگ دوبرمن با سایر سگ‌های و حیوانات خانگی هم رفتار خوبی دارد، بخصوص اگر در کنار آن‌ها بزرگ شده باشد. البته گاهی در برابر سایر سگ‌ها تهاجمی رفتار خواهد کرد. بخصوص اگر از جانب آن‌ها خطری برای خود یا خانواده خود احساس کند. سگ دوبرمن همانند هر سگ دیگری، نیاز به اجتماعی شدن دارد.

بنابر این باید او را از تولگی در موقعیت‌های مختلفی قرار دهید تا صداها و اتفاقات جدیدی را تجربه کند. اجتماعی کردن باعث می‌شود تا سگ شما در آینده رفتارهای خوبی از خود نشان دهد.

مهم‌ترین نکاتی که در مورد سگ دوبرمن باید بدانید

سگ نژاد دوبرمن بسیار پر انرژی است و به تمرین و ورزش زیاد و مداوم نیاز دارد.

دوبرمن ذاتا یک سگ محافظ است، پس جای تعجب ندارد اگر مسئولیت مراقبت خانه شما را بپذیرد. اگر رهبر قدرتمند و توانمندی نباشید، دوبرمن دست به کار خواهد شد و سعی می‌کند کنترل خانه را بدست بگیرد. یکی از راه‌های اینکه بتوانید اقتدار و نقش رهبری خود را به درستی ایفا کنید، این است که دوبرمن خود را بصورت مداوم به ورزش ببرید. سگ های دوبرمن به آب و هوای سرد حساس هستند و به پناهگاه مناسبی در زمستان نیاز دارند (معمولا دوست دارند در خانه و کنار آتش شومینه بنشینند).

دوبرمن سگ خانواده است و بهتر است او را در خانه تنها نگذارید. او از بودن در کنار خانواده لذت می‌برد.

سگ دوبرمن به بدخلقی معروف است و حتی اگر دوبرمن شما بسیار مهربان و دوست داشتنی باشد، بازهم ممکن است همسایگان و غریبه‌ها از او بترسند.

برای داشتن یک دوبرمن سالم، توله را از یک پرورش‌دهنده یا فروشنده معتبر خریداری کنید. مطمئن شوید که توله دوبرمن شما، مشکلات ژنتیکی یا بیماری خاصی ندارد.

البته امروزه اطلاعات چندان دقیقی از این که چه نژادهایی در خلق نژاد سگ دوبرمن استفاده شده است، در دسترس نیست. اما طبق شواهد، دوبرمن ترکیبی از سگ‌های نژاد روتوایلر، پینچر آلمانی و تریر سیاه و خاکستری می‌باشد. دوبرمن اولین بار در سال 1876 رونمایی و با استقبال فراوانی مواجه شد.

زمانی که آقای دوبرمن در سال 1894 مرد، دانش خود را نیز با خود برد و کسی نمی‌دانست که سگ دوبرمن دقیقا از چه نژادهایی تشکیل شده است. با این وجود، به پاس تلاش‌های بسیار زیادی که داشت، اسم این نژاد از سگ را دوبرمن نهادند.

در پایان قرن 19، پرورش‌دهندگان آلمانی که کار آقای دوبرمن را ادامه می‌دادند، بیش از آنکه به ظاهر او توجه داشته باشند، به کارایی و عملکرد دوبرمن اهمیت دادند. آن‌ها می‌خواستند این نژاد را طوری تغییر دهند که تبدیل به یک سوپر سگ شود! بنابر این، در ابتدا برای تولید این نژاد از شجاع‌ترین، سریع‌ترین، باهوش‌ترین و سرسخت‌ترین سگ‌ها استفاده می‌کردند. البته در این راه موفق هم شدند و امروزه دوبرمن به سگی قدرتمند و تهاجمی تبدیل شده است.

البته پرورش دهنده‌ای به نام اوتو گولر (Otto Goeller) هم بر روی ظاهر دوبرمن مطالعه کرد تا در نهایت، در سال 1900، دوبرمن پینچر تبدیل به نژادی مستقل تبدیل شد و مورد تایید مراکز تایید نژاد آلمانی قرار گرفت.

حدودا در سال 1908، دوبرمن را به ایالات متحده آمریکا بردند. خیلی‌ها باور دارند که سگ دوبرمن در همان اولین نمایشی که داشت، برنده بهترین نژاد سگ شد، آن هم بدون اینکه حتی کسی جرات کند دهان سگ را برای بررسی دندان‌هایش باز کند.

اما 15 سال بعد دوران سرنوشت‌سازی در تاریخ زندگی سگ های دوبرمن محسوب شد. در طول جنگ جهانی اول، تعداد دوبرمن ها در اروپا به شدت کاهش یافت، زیرا مردم دچار قحطی شده بودند و نمی‌توانستند از سگ‌های بزرگ نگهداری کنند. در این میان سگ های دوبرمنی که باقی مانده بودند، توسط واحدهای نظامی، پلیس و افراد سرمایه دار جذب شدند.

در طول جنگ جهانی دوم نیز بار دیگر نژاد دوبرمن در آلمان به خطر افتاد. به طوری که به اعتقاد خیلی‌ها، اگر این نژاد را سال‌ها قبل به آمریکا نمی‌بردند، امروز دیگر سگ دوبرمنی وجود نداشت.

در اواسط دهه 1900، آلمان‌ها کلمه پینچر را از اسم این نژاد حذف کردند و چند سال بعد، انگلیسی‌ها هم همین کار را انجام دادند.

در طول سال‌های زیاد، پرورش‌دهندگان نژاد تلاش کردند تا دوبرمن را به ویژگی‌های شخصیتی اصیل خود باز گردانند و البته نتایج خوبی هم گرفتند. امروزه دوبرمن علاوه بر اینکه یک نگهبان تمام عیار برای خانه و خانواده خود است، دوست و همراهی وفادار هم محسوب می‌شود.

1-دوبرمن سگی با جثه متوسط می باشد.

2-بدن توپری دارد.

3-بدن عضلانی.قوی دارد.

4-جهت سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است.

5- حالت سر در سگ دوبرمن دراز و از منظره جلوئی و پهلو شبیه به یک مثلث است.

6-بینی این نزاد از سگ‌ها در هر کدام از رنگ‌های آن‌ها متفاوت است.

7-سینه سگ دوبرمن پهن و جلوی سینه کاملاً مشخص است.

8-دم تقریباً در حد دومین مفصل بریده می‌شود.

اگر انتخاب شما سگ دوبرمن است، به شما تبریک می‌گوییم! زیرا یک سگ فوق‌العاده باهوش و بی‌نهایت پرانرژی انتخاب کرده‌اید! همچنین دوبرمن شما بسیار وفادار و قابل اعتماد خواهد بود و از اینکه در کنار شما به بازی و تفریح بپردازد، لذت خواهد برد. دوبرمن ذاتا یک سگ محافظ است که هیچ وقت هیچ کمکی را از خانواده خود دریغ نمی‌کند.

وزن و اندازه

قد دوبرمن نر از 66 تا 71 سانتی‌متر و قد دوبرمن ماده از 61 تا 66 سانتی‌متر متغیر است. وزن دوبرمن نیز از 27 تا 36 کیلوگرم متغیر می‌باشد. بطور کلی دوبرمن های نر کمی بزرگتر از دوبرمن های ماده می‌باشند.

رنگ بدن و پوست موی بدن

پوشش نرم و براق بدن دوبرمن، دارای موهای کوتاهی است که روی پوستش خوابیده‌اند. بعضی از دوبرمن ها در اطراف گردن و زیر پوشش اصلی بدن خود، پوشش اضافی ناچیزی دارند. رنگ بدن دوبرمن سیاه، قرمز، آبی و حنایی است. همچنین در بالای هر کدام از چشم‌ها، روی پوزه، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و نیز پاهایش، علامت‌هایی دارد.

پوشش نرم و براق بدن دوبرمن به مراقبت‌های کمی نیاز دارد. دوبرمن سگ تمیزی است و بوی بسیار کمی دارد. البته گول کوتاه بودن موهای بدن او را نخورید، موهای کوتاه هم ریزش دارند! بهتر است بصورت هفتگی بدن دوبرمن را شانه کنید. دوبرمن شما تنها زمانی نیاز به حمام کردن دارد که روی چیزهای کثیف غلت بزند و بوی بدی به خود بگیرد. در غیر این صورت، نیاز چندانی به حمام کردن نخواهد داشت.