دالمیشن

دالمیشن

سگ دالمیشن ، سگی براق و ورزشی دارای سابقه ای چند صد ساله است. او به عنوان یک سگ تربیتی پرورش داده شد اما در بسیاری از امور دیگر، از جمله شکارچی، سگ ایستگاه آتش نشانی و سیرک به کار گرفته شده است. دالمیشن سگی جذاب است و دوست دارد در هر کاری که خانواده انجام می دهند سهمی داشته باشد. فروش سگ دالمیشن در ایران رواج دارد. برای اطلاع از قیمت سگ دالمیشن به مراکز خرید و فروش حیوان خانگی مراجعه کنید.

نکات فوق العاده  در مورد دالمیشن

دالمیشن نیاز به ورزش روزانه دارد در غیر اینصورت بی حوصله و مخرب می شود.

از جمله مشخصات سگ دالمیشن این است که مویش زیاد میریزد. برس زدن به طور مرتب کاملا تواند به کنترل ریزش مو کمک کند.

برای کمک به خوش رفتاری دالمیشن با اعضای خانواده نیاز به آموزش است. آنها می توانند لجباز و ناسازگار باشند، پس درآموزش محکم برخورد کنید.

در ابتدا او را با دیگر سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی کوچک، کودکان و بزرگسالان آشنا کنید. این کار بسیار ضروری است.

دالمیشن نباید مدت زمان طولانی تنها باشد.

خانواده هایی با فرزندان کوچک باید آگاه باشند که دالمیشن سگ بسیار شاد و فعالی است و ممکن است به طور تصادفی دست بچه های کوچک را بکشد.

فیلم انیمیشن زندگی و ” 101 سگ خالدار”، هر دو توسط دیزنی، باعث افزایش شدید محبوبیت این نژاد شده است.

برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

خلق و خو دالمیشن

دالمِیشِن برای شکار و دویدن در کنار اسب سواران پرورش یافته است. بازیگوش ، شاد و بسیار باوقارمی باشد و به همراهی و دوستی با انسانها نیاز دارد. عدم فعالیت بدنی کافی در روز او را به یک حیوان عصبی ، کلافه و ناراحت تبدیل میکند. علاقه دارد تا تمامی اوقات را در کنار صاحبش بگذراند و به همین سبب برای نگهداری در حیاط و بصورت تنها مناسب نمی باشد. حافظه بسیار قوی دارد و خاطراتش را تا سالهای زیادی به یاد می آورد. به دویدن و بازی کردن علاقه زیادی دارد. معمولاً باسایر حیوانات به خوبی کنار می آید اما گاهی اوقات نسبت به سایر سگها و همچنین نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند. می توان آنها را بعنوان سگ نگهبان تربیت کرد. دیدبان خوبی می باشد. تعداد توله ها در این نژاد زیاد است و گاهی به پانزده عدد نیز می رسد.

 

میزان سازگاری دالمیشن با  کودکان و حیوانات خانگی دیگر

فقط بچه ها دالمیشن را به رسمیت می شناسند. عشق او به فعالیت باعث می شود یک همبازی خوب برای کودکان بزرگتر باشد، اما طبیعت وحشی او و گرداندن دم ممکن است به کودکان نوپا و کوچک آسیب برساند. با اجتماعی شدن اولیه، دالمیشن می تواند همراه خوبی با سگ های دیگر  و گربه ها باشد.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

فعالیت بدنی دالمیشن 

این نژاد بسیار پر انرژی است و به فعالت بدنی زیاد نیاز دارد. دالمِیشِن عاشق دویدن است.

محل نگهداری نژاد دالمیشن

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.

در کل اگر یک سگ شاد و بسیار پر تحرک می خواهید بی شک دالمیشن در رتبه اول قرار خواهد داشت.

موی دالمیشن دوست داشتنی، کوتاه، اطلسی و خوب است. بالای سر او تقریبا مخملی است. رنگ پایه سفید با خال های قهوه ای متراکم سیاه و سفید و یا خال های گرد به اندازه سکه نیم دلاری به طور مساوی بر پوست توزیع شده است. خال های کوچکتری بر روی پاها، سر و دم است.

توله سگ دالمیشن سفید خالص به دنیا می آیدو خال ها با افزایش سن پدیدار می شوند.

همچنین شما می توانید دالمیشن را در سه رنگ را ببینید: سگ با خال های قهوه ای مایل به زرد بر روی سر، گردن، قفسه سینه، ساق پا یا دم از سیاه و سفید یا جگری خال خالی.

وزن و قد دالمیشن

وزن در نرها: (۲۴-۲۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۴-۲۸) کیلوگرم

ارتفاع در نرها: (۴۵-۶۰) سانتی متر، در ماده ها: (۴۵-۶۰) سانتی متر